top of page

Fabryka Czekolady OPTIMA

1923

Fabryka Czekolady i Cukrów „Optima” powstała 17 lutego 1923 roku. Spółka działała w latach 1923-1936. Słynęła z wyrobu czekolady, herbatników, wafli i ciast.

Fabryka Czekolady słynęła ze sprzedaży swoich wyrobów ze specjalnych automatów sprzedających rozmieszczonych na terenie Krakowa, dzisiaj potocznie nazywanych maszynami vendingowymi. 

Optima 1.jpg
image.png
Fabryka czekolady optima.png

1942

W czasie wojny zabudowa Fabryki była wykorzystywana jako sala koncertowa. Część jej przestrzeni służyła jako warsztaty rzemieślnicze dla ludności pochodzenia żydowskiego.

W czerwcu 1942 roku hitlerowcy deportowani z dziedzińca Fabryki ludność żydowską do obozu zagłady w Bełżcu. Po wojnie Fabryka Czekolady została przemieniona na Zakłady Wyrobów Papierniczych. Zakłady działały do początku lat 90, w trakcie których zostały sprywatyzowane. Budynek przejęła firma TREFL z Gdyni, udostępniając przestrzenie dawnej Fabryki Czekolady firmom produkcyjnym.

2013

W 2013 roku budynek przejęła spółka Krakusa 11, zmieniając charakter przestrzeni z przemysłowych na biurowe. Rozpoczął się gruntowny remont i rewitalizacja obiektu.

W lipcu 2013 roku w murach Fabryki Czekolady Optima odbył się Międzynarodowy Konkurs Malarski Modessqe. W konkursie swoje prace zgłosiło ponad 2000 artystów z całej Europy.  

W 2015 roku dobiegł końca gruntowny remont budynku i rozpoczął się nowy okres wykorzystania przestrzeni dawnej Fabryki Czekolady przez innowacyjne firmy i Startupy.

image.png
image.png

2023

Aktualnie mają tu siedziby firmy, głównie z branży IT i nowych technologii. Odbywają się eventy i spotkania m.in. Stowarzyszenia OMGKRK Hangout, podczas których omawiane są nowe idee i prezentacje innowacyjnych Startupów i pomysłów biznesowych.​

 

Podczas remontu starano się zachować postindustrialny charakter dawnej Fabryki, m.in. zachowano oryginalną ceglaną elewację oraz niektóre elementy infrastruktury dawnego budynku.

PARK ZIELENI

Krakusa 11 mimo, że znajduje się w centrum miasta to bardzo ciche miejsce pomiędzy budynkami z dużym parkiem zieleni, w którym zagnieździły się różne gatunki ptaków.

image.png

SMART SPACE

W budynku wydzielona została specjalna przestrzeń co-workingową na potrzeby mniejszych zespołów. K11 to również miejsce dla kreatywnych meetupów.

image.png

Historia budynku

1923 - 1936

Fabryka Czekolady i Cukrów „Optima” 

Fabryka Czekolady i Cukrów „Optima” powstała 17 lutego 1923 roku.

Działała w latach 1923-1936. Słynęła z wyrobu czekolady, herbatników, wafli i ciast.

1939-1991

II Wojna Światowa i okres powojenny

W czasie wojny zabudowa Fabryki była wykorzystywana jako sala koncertowa. Część jej przestrzeni służyła jako warsztaty rzemieślnicze dla ludności pochodzenia żydowskiego. Po wojnie Fabryka Czekolady została przemieniona na Zakłady Wyrobów Papierniczych. Zakłady działały do początku lat 90.

2013- 2015

Modernizacja

Zmiana właściciela budynku i nowa specjalizacja w zakresie postindustrialnych przestrzeni biurowych. W 2015 roku dobiegł końca gruntowny remont Fabryki Czekolady. Teraz mają tu siedziby firmy, głównie z branży IT i nowych technologii. Podczas remontu starano się zachować industrialny charakter dawnej Fabryki, m.in. zachowano oryginalna ceglaną elewację.

od 2016

Biura dla talentu

Od 2016 roku Spółka Krakusa 11 rozwija strategię usług wynajmu powierzchni biurowych dla Talentu Startupów i firm pod kreatywne meetupy i eventy.

 

1939-1991

Lata 90 i początek XXI wieku

W latach 90. Zakłady Wyrobów Papierniczych zostały sprywatyzowane. Przestrzeń została udostępniona firmom produkcyjnym przez nowego właściciela budynku firmę Trefl.

Chcemy stale rozwijać innowacyjną przestrzeń umożliwiającą rozwój kreatywnych teamów i zespołów badawczo-rozwojowych.

Zapraszamy do współpracy!

bottom of page